PO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY ÚVODNÍ STRANA MORAVSKOSLEZSKY KRAJ ZLINSKY KRAJ OLOMOUCKY KRAJ JIHOMORAVSKY KRAJ PARDUBICKY KRAJ KRALOVEHRADECKY KRAJ LIBERECKY KRAJ VYSOCINA PRAHA STREDOCESKY KRAJ USTECKY KRAJ JIHOCESKY KRAJ PLZENSKY KRAJ KARLOVARSKY KRAJ FOLKLORNÍ SDRUZENÍ ČESKÉ REPUBLIKY CESKY ROZHLAS BESKYDY-VALASSKO SLEZSKA HARTA CZECH TOURISM
Pondělí 20.05.2024
Vyhledávání
  Vyhledávací centrum
Rejstřík ČR
ZÁKLADNÍ INFORMACE
  Základní informace o ČR
Česká NEJ
Kraje ČR
Turistické regiony
Turistické oblasti
Města a obce
Euroregiony
Mikroregiony a sdružení
Pohádkové regiony
AKTUALITY A AKCE
  Aktuality
Databanka akcí
Folklorní akce a festivaly
Turistické akce
PRAHA SRDCE EVROPY
  Město PRAHA
Pražská informační centra
Kalendář akcí v Praze
Lázeňství
  Lázeňská zařízení
Zdravotní pojištění
Kongresová turistika
  Výstavy a výstaviště
Kongresová centra
Výstavnictví a propagace
Kongresy a konference
Veletrhy a výstavy
Turistika a volný čas
  Informační centra
Kultura a zábava
Památky UNESCO
Památky a architektura
Církevní památky
Hrady a zámky
Aktivní dovolená
Pěší turistika
Agroturistika
Cykloturistka
Vodní turistika a sporty
Vinařská turistika
Sport a relaxace
Klub českých turistů
Cestovní kanceláře
Folklor a tradice
  Folklorní sdružení
Folklorní soubory
Folklorní festivaly
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla a výrobky
Příroda a její ochrana
  Biosférická rezervace UNESCO
Chráněná krajinná území
Přírodní zajímavosti
Jeskyně a propasti
Vrcholy, hřebeny, sedla
Fauna a flora
Naučné stezky
Ubytování a stravování
  Autokemp, kemp, tábořiště
Hotely, penziony
Chaty a chalupy
Rekreační areály
Další ubytování
Restaurace
Příjemné posezení
Gastronomické speciality
Obchod a služby
  Služby motoristům
Nákupní centra
PODPORA PODNIKÁNÍ
  Investiční příležitosti
Finanční sektor a pojištění
Nemovitosti na prodej
Průmyslová výroba
Potravinářská výroba
Království perníku

Mikroregion POBEČVÍ [ Mikroregion ]

Mikroregion Pobečví se rozkládá 4 km na severovýchod od města Přerova, na obou březích řeky Bečvy. Část mikroregionu je rovinatá část úrodné Hané, od východu chráněná výběžky Hostýnských vrchů. Druhá část je zvlněná a přechází zvolna k Moravské Bráně do Oderských vrchů, kde sousedí s vojenským prostorem Libavá. Celková plocha mikroregionu zabírá cca 8.130 ha. Průměrná nadmořská výška mikroregionu je 269 m n. mořem. Nejníže položeným místem je obec Prosenice s 219 m n.m. a nejvyšším pak osada Staměřice - místní část obce Dolní Újezd s 371 m n.m.

Mikroregion vznikl jako sdružení obcí dne 14.10. 1998, kdy byla podepsána zakladatelská smlouva. U jejího vzniku bylo 17 obcí. V roce 2001 jedna obec ze sdružení vystoupila a jedné obci bylo členství ukončeno pro neplnění povinností vyplývajících ze stanov. Koncem roku 2001 byla provedena transformace sdružení na svazek obcí s názvem MIKROREGION POBEČVÍ. Sídlem mikroregionu je obec Prosenice, která sice není největší z členských obcí, ale je takřka uprostřed mikroregionu. Je také významným místem z hlediska zaměstnanosti pro obyvatele ostatních obcí.

Mikroregion tvoří patnáct obcí s počtem cca 7.800 obyvatel.
Jsou to obce:
RADSLAVICE, PROSENICE, VESELÍČKO, DOLNÍ ÚJEZD, OSEK NAD BEČVOU, GRYMOV TUČÍN, OLDŘICHOV, LAZNÍKY, BUK, SOBÍŠKY SUŠICE, VÝKLEKY, LAZNÍČKY, RADVANICE, ZÁBEŠTNÍ LHOTA

Najdete jej uprostřed Moravy. Má výborné dopravní spojení s okolím. Prochází jím nejdůležitější moravské dopravní komunikace:
- Silnice č. 47 - Vyškov - Přerov - Ostrava, v její trase probíhá příprava na stavbu dálnice D 47
- Rychlostní silnice R 35 - Olomouc - Lipník
- Železniční trať - Ostrava - Přerov, který je významným uzlem pro další směry - Olomouc - Praha; Břeclav - Bratislava; Brno. V současné době je trať rekonstruována jako II. železniční koridor. Rekonstrukcí prošla i železniční stanice Prosenice a nově postavena byla stanice Osek nad Bečvou

Území mikroregionu je zajímavé také z hlediska turistiky. Prochází jím dálková cyklistická Jantarová stezka, ze které lze odbočit na další zajímavé trasy směrem k Oderským vrchům, nebo na opačné straně k Hostýnským vrchům. V bezprostředním sousedství se nachází hrad Helfštýn s dlouholetou tradicí setkání uměleckých kovářů "Hefaiston", o něco dále se nachází významné moravské náboženské poutní místo - sv. Hostýn. Krajina mikroregionu je velmi pestrá. Od rozsáhlých zemědělských lánů protékaných řekou Bečvou a řadou drobných potoků, až po kopcovitou část kde se střídají pole s plochami lesů, která tvoří předhůří oderských vrchů. Z obcí Dolní Újezd a Výkleky je možno se vydat k prameni řeky Odry, vzdálenému asi 5 km.

Mikroregion má od roku 1999 zpracován koncepční materiál s názvem "Strategie a konkrétní opatření hospodářského rozvoje mikroregionu Pobečví". Následně byly zpracovány projekty vycházející z tohoto materiálu, ale řešící již některé konkrétní problémy např. dopravní infrastruktury a vybavenosti v oblasti společenské, kulturní a sportovní. S realizací některých projektů již bylo započato.

V obcích mikroregionu Pobečví je v průběhu roku pořádána řada tradičních kulturních a společenských akcí. Pokud chcete některou z nich navštívit, bližší informace najdete na stránkách jednotlivých obcí.

UPŘESŇUJÍCÍ ODKAZY

UMÍSTĚNÍ

DALŠÍ INFORMACE: http://www.pobecvi.cz

Typ záznamu: Mikroregion
AKTUALIZACE: Petr Svoboda (Infomorava.cz) org. 56, 22.01.2004 v 10:00 hodin
Copyright 1998-2024 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
VELETRHY
FOLKLORNÍ AKCE A FESTIVALY
TURISTIKA